Ugens links: En ikea-stol er et vildt dyr. Tøjbøjlen fortæller hvor populær kjolen er på Facebook. Log af før du forlader gerningsstedet! Tal pænt – der er altid en der lytter. Fire små historier med perspektiv, udvalgt og kommenteret af mig. Først bragt i Politiken i dag, onsdag.
Stol, læg dig
Piggene stritter faretruende ud af ryggen på den let ombyggede Ikea-stol. Nærm dig stolen langsomt, stryg den over ryggen og tal sagte til den, og piggene lægger sig. Tal højt eller sæt dig for hurtigt, og de rejser sig igen. Av.
Det er designerne J.C. Karich og Pauline Jamilloux, der sammen med amerikanske MIT Media Lab har pillet ved det svenske siddemøbel. De brugte en bevægelsessensor, en mikrofon, en servomotor, en masse små træpigge, et lille computerkort og 56 linjers kode.
’The wild chair’, som stolen hedder, viser dig et glimt af den gør det selv-trend, der 8 lige nu pibler frem overalt på nettet.
Facebook på bøjlen
Også tøjbutikker står for skud, når computerne kommer. F.eks., skriver Singularity Hub, har den brasilianske modekæde C&A koblet de bøjler, som kjoler, trøjer og jakker hænger på, på nettet, og udstyret dem med en lille skærm. Den øvelse har ét formål: at kunne vise, hvor mange ’Likes’ de forskellige tøjstykker har fået på Facebook. Næste skridt bliver, tror jeg, at du selv kan logge ind på bøjlen, så det ikke er alle, men kun dine egne venners ’Likes’, der toner frem på displayet. Og en knap på bøjlen, så du også kan ’Like’ tøjet, mens du står i butikken.
Jeg tror også, at Facebook selv kan lokkes til at støtte udviklingen. Hvis selskabet kan brede sig til den rigtige verden, bliver det bedre som marketingkanal og får lettere ved at holde aktiekursen.
Log af!
Forleden røvede to mænd en internetcafe i Columbia. Inden havde de surfet på cafeens computere. Blandt andet havde den ene tjekket sin Facebook-konto – og glemt at logge af. Det samme skete for en indbrudstyv for tre år siden. Hans profilbillede stod ligefrem og smilede på offerets computer, da politiet kom.
Det er Digital Trends, der har samlet historierne, som viser faren i at tro, at nettet er vores egen lille boble. Nogen gange virker det ellers sådan – formentlig fordi vores hjerner slet ikke er bygget til den nye verdens radikale offentlighed.
Smæk til blærerøven
I april besøgte Michael Dell, Dells øverste chef, Danmark. Her talte han fint og uden de store armbevægelser til en firmaevent. Det samme kan man ikke sige om Mads ’Blærerøven’ Christensen, der var hyret ind for at styre slagets gang. Han underholdt med sit syn på kvinder i it (»kvinder kan vi takke for kagerullen«), hvilket faldt Christiane Vejlø, der hørte på, for brystet. Hun tweetede og bloggede, og i sidste uge spredte en engelsk oversættelse sig over det ganske net. Nu undskylder Dell globalt med ord som »upassende« og bedyrer, at kvinder i it bestemt står deres hjerte nært.
Et lille eksempel på, at alle i dag har et talerør. Du kan aldrig vide dig sikker og skal derfor tale pænt.